6 mitów pieniężnych do zignorowania

Ustanów dobre nawyki oszczędzania. Pamiętaj, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy z każdej wypłaty.
Inwestuj swoje oszczędności w odpowiedni sposób dla swoich celów i ram czasowych.
Dług nie zawsze jest zły, ale musi być używany w sposób odpowiedzialny.

Nie brakuje tam złych informacji, a niektóre z nich mogą kosztować cię pieniądze. Mogą to być inne osoby, które kierują cię w niewłaściwym kierunku, lub mogą to być rzeczy, które sam sobie opowiadasz. Niezależnie od źródła, wiara w te mity może zagrażać twojemu finansowemu zdrowiu.

Poznaj prawdę związaną z tymi błędnymi informacjami finansowymi.
Mit nr 1: Cały dług jest zły.

W rzeczywistości: prawdą jest, że utrzymanie równowagi na karcie kredytowej lub wysokooprocentowanej pożyczce może kosztować znacznie więcej niż początkowo pożyczona kwota. Ale nie cały dług powstrzyma cię. W rzeczywistości niektóre rodzaje zadłużenia, takie jak kredyty hipoteczne i kredyty studenckie, mogą pomóc w osiągnięciu celów osobistych.

Często uważa się je za “dobry” dług, ponieważ dług stanowi finansowanie inwestycji – domu lub edukacji, która może być korzystna finansowo. Oprocentowanie kredytów hipotecznych i pożyczek studenckich jest zwykle znacznie niższe niż w przypadku pożyczek osobistych lub kart kredytowych, a odsetki mogą być odliczone od podatku. Nawet tak zwany “zły” dług, taki jak używanie karty kredytowej o wysokim oprocentowaniu, może być w niektórych przypadkach korzystny. Zwróć uwagę, że możliwe jest zaciągnięcie zbyt dużego zadłużenia. (Zobacz Mit nr 3 poniżej.)

Bez względu na rodzaj zaciągniętego długu, upewnij się, że robisz zakupy po najlepszych cenach i nigdy nie pożyczaj więcej, niż możesz sobie pozwolić na spłatę w terminie.

Mit nr 2: Nie warto oszczędzać, jeśli mogę wnieść tylko niewielką kwotę.

W rzeczywistości: jeśli zaczniesz wcześnie, około 25 roku życia, oszczędzanie 15% Twojej wypłaty – w tym dopasowanie twojego pracodawcy do 401 (k), jeśli je posiadasz – może pomóc Ci zaoszczędzić wystarczająco dużo, aby utrzymać obecny styl życia na emeryturze. To brzmi jak dużo, ale nie trać motywacji, jeśli nie możesz uratować tak dużo. Nie zniechęcaj się, jeśli zaczniesz później niż w wieku 25 lat. Rozpoczęcie oszczędzania w tej chwili i stopniowe zwiększanie kwoty, którą jesteś w stanie odłożyć, pomoże Ci osiągnąć cel.

Oszczędź tyle, ile możesz, póki jeszcze będziesz w stanie zapłacić za podstawowe artykuły, takie jak czynsz, rachunki i artykuły spożywcze. Pomyśl o tym w ten sposób – prowadzenie maratonu jest imponującym osiągnięciem, ale to nie znaczy, że 3-milowy bieg nie jest opłacalny!

Czytaj Punkty widzenia na Fidelity.com: Tylko 1% więcej może zrobić dużą różnicę.

Mit nr 3: Należy unikać kart kredytowych.

W rzeczywistości: tak długo, jak spłacasz saldo karty w całości co miesiąc, aby uniknąć odsetek, robienie zakupów za pomocą kredytu może być opłacalne. Wiele kart kredytowych oferuje program nagród. Jeśli dokonasz wszystkich codziennych zakupów za pomocą karty, możesz szybko zdobyć punkty, które możesz wymienić na gotówkę, podróże, elektronikę lub zainwestować.

Ponadto wykazanie, że używasz kredytu w sposób odpowiedzialny, może pomóc w zwiększeniu wiarygodności kredytowej, ułatwiając później zakup samochodu lub domu. Może nawet zarobić niższą stopę procentową, gdy pożyczasz pieniądze w przyszłości.

Może to być trudne do wykopania z zadłużenia karty kredytowej, ale jeśli kontrolujesz swoje wydatki i płacisz kartę co miesiąc, to może ci to spłacić.

Czytaj Punkty widzenia na Fidelity.com: 7 porad dotyczących kart kredytowych.

Mit nr 4: Rynek giełdowy jest zbyt ryzykowny dla moich pieniędzy emerytalnych.

W rzeczywistości: to prawda, że ​​pieniądze na rachunku oszczędnościowym są bezpieczne od zmienności – w przeciwieństwie do pieniędzy zainwestowanych na giełdzie. Ale nie będzie też dużo rosnąć, biorąc pod uwagę, że obecne oprocentowanie rachunków oszczędnościowych jest tak niskie. Kiedy nadejdzie czas, aby wypłacić te pieniądze na emeryturę za kilka dziesięcioleci, twoje pieniądze nie będą kupować za dużo z powodu inflacji. Rynek giełdowy ma jednak długą historię wzrostu, co czyni go bardziej odpowiednim wyborem dla większości lub części oszczędności w dłuższej perspektywie.

Na przykład, dla młodej osoby inwestującej na emeryturę, zdywersyfikowana strategia inwestycyjna oparta na twoim horyzoncie czasowym, sytuacji finansowej i tolerancji ryzyka może zapewnić poziom wzrostu potrzebny do osiągnięcia twoich celów. Nie musisz inwestować tylko w akcje, aby czerpać korzyści ze wzrostu giełdowego. Wybór zróżnicowanego portfela inwestycyjnego akcji i dodawanie papierów wartościowych, takich jak fundusze obligacji lub certyfikaty depozytowe, które historycznie nie poruszały się z zapasami, może zmniejszyć ogólny poziom ryzyka w portfelu. Oznacza to, że zazwyczaj nie doświadczysz tak dużej zmienności w zestawie inwestycji, jak w przypadku portfela akcji.

Istnieje wiele sposobów inwestowania. Budowanie zdywersyfikowanego portfela w oparciu o Twoje potrzeby i czas, w którym planujesz inwestować, może być tak skomplikowane lub tak proste, jak chcesz. Możesz zbudować własny portfel za pomocą funduszy inwestycyjnych lub funduszy giełdowych, a nawet indywidualnych papierów wartościowych.

Jeśli znajdziesz inwestycję zniechęcającą lub nie masz czasu, aby to rozgryźć, możesz rozważyć konto zarządzane lub fundusz docelowy dla oszczędności, które są przeznaczone na emeryturę. Z funduszem docelowym wybierasz fundusz z rokiem docelowym najbliższym, kiedy chcesz przejść na emeryturę. Kierownik funduszu docelowy wybiera, monitoruje i koryguje miks inwestycyjny w celu dopasowania go do docelowej daty wycofania. Dzięki zarządzanemu kontu odpowiadasz na pytania o siebie i dlaczego inwestujesz, a profesjonaliści zajmujący się inwestycjami tworzą portfolio wokół Twoich celów, a następnie pracują z Tobą, aby utrzymać go na dobrej drodze. Cokolwiek wpakuje cię na rynek i pomoże ci pozostać, może być lepsze na dłuższą metę niż odwlekanie i cierpienie utraconej możliwości nie inwestowania.

Mit nr 5: Jestem młody, więc nie muszę teraz oszczędzać na emeryturę.

W rzeczywistości: Kuszące jest odkładanie przygotowania do przejścia na emeryturę, podczas gdy pracujesz nad spłatą pożyczek studenckich, oszczędzaniem na dom i wkładaniem dzieci do szkoły. Cele te są natychmiastowe, a emerytura jest tak daleko.

Ale posiadanie czasu po twojej stronie może być jednym z najlepszych powodów, by zacząć oszczędzać teraz na emeryturze. To dlatego, że możesz nie brać pod uwagę kosztu alternatywnego, że nie jesteś na rynku.

Compounding dzieje się, gdy zarabiasz odsetki lub dywidendy od swoich inwestycji. Gdy odsetki zostaną ponownie zainwestowane, wartość twoich inwestycji rośnie – ponieważ wartość jest nieco wyższa, zyskuje jeszcze większe zainteresowanie, które następnie zostaje spakowane do inwestycji i rośnie jeszcze bardziej. Z biegiem czasu wartość ta może wzrosnąć, ponieważ dostępnych jest więcej dolarów, aby skorzystać z potencjalnego wzrostu wartości kapitału. Ale czas jest sekretnym składnikiem – jeśli nie jesteś w stanie zacząć oszczędzać na początku swojej kariery, możesz zaoszczędzić dużo więcej, aby nadrobić stracony czas.

Możesz zacząć od wniesienia swojego wkładu do swojego 401 (k) lub innego planu oszczędnościowego w miejscu pracy. Jeśli twój pracodawca pasuje do twoich wkładów, upewnij się, że przyczyniłeś się do meczu – w przeciwnym razie po prostu rezygnujesz z darmowych pieniędzy. Jeśli nie masz konta emerytalnego w miejscu pracy, nie martw się. Jesteś w dobrym towarzystwie. Wiele osób nie ma takiej opcji, ale nadal masz opcje oszczędzania na emeryturę. Rozważ otwarcie IRA, aby rozpocząć.

Mit nr 6: Nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, ile pieniędzy będę potrzebował na emeryturze.

W rzeczywistości: ile potrzebujesz, zależy całkowicie od twojej sytuacji i tego, co planujesz zrobić po opuszczeniu miejsca pracy. Jest całkiem prawdopodobne, że twój styl życia może się diametralnie zmienić między 25 a 65 rokiem życia, więc może być trudno wyobrazić sobie, jak będziesz żyć na emeryturze lub ile pieniędzy będzie potrzebne.

Ale Fidelity wykonał matematykę i opracował kilka wskazówek. Staraj się oszczędzać co najmniej 15% dochodu przed opodatkowaniem każdego roku – w tym składki pracodawcy. Aby sprawdzić, czy jesteś na dobrej drodze, skorzystaj z naszego czynnika oszczędnościowego: dąż do zaoszczędzenia co najmniej 1x (razy) twojego dochodu na poziomie 30, 3x na 40, 7x na 55 i 10 na poziomie 67. Oczywiście, sytuacja każdego jest wyjątkowa i może się okazać, że musisz zaoszczędzić więcej lub mniej niż ta sugestia.

Nie martw się, jeśli nie zawsze jesteś na dobrej drodze. Konsekwentne oszczędzanie, zwiększanie składek, gdy jesteś w stanie, i inwestowanie na rzecz wzrostu w zróżnicowanej mieszance inwestycji może pomóc Ci nadrobić zaległości w czasie. Ważne jest, aby zachować oszczędności i inwestować bez względu na to, jakie życie rzuca na ciebie w trakcie swojej kariery.